Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Monika C. 2019-08-05 15:40:32
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie - mat. promocyjne partnera atykułu
Oddanie dziecka do żłobka zawsze jest ogromnym przeżyciem - i dla rodziców i dla malucha. Utarło się, że żłobek jest „złem koniecznym”- bo tylko mama potrafi odpowiednio opiekować się swoim, małym dzieckiem. Co jednak mają zrobić rodzice, których sytuacja ekonomiczna zmusza np. mamę do szybkiego powrotu do pracy, najbliższa rodzina mieszka w innym mieście, a opiekunka jest zbyt kosztowną opcją? Są też zawody, w których długa przerwa sprawia, że trudno wrócić na swoje stanowisko i kobieta nie chce rezygnować z pracy. Wtedy rozwiązaniem jest żłobek.
Czy istnieje żłobek idealny? Na to pytanie nie odpowiemy, ale z pewnością większość placówek zapewnia dzieciom wspaniałą opiekę. Należy tylko odpowiednio wcześniej zacząć przeglądać ofertę żłobków w swojej okolicy oraz opinie na temat poszczególnych placówek, by dokonać jak najlepszego wyboru.
Długa rozłąka dziecka z mamą – w domu, zwłaszcza w pierwszym roku życia maluszka, są parą niemalże nierozłączną - przez 24 godziny na dobę. Mama reaguje na każde „zawołanie” dziecka, rozumie każdą jego minkę i rozróżnia płacz: ten kiedy coś boli, od tego, kiedy się nudzi albo oznacza głód lub mokrą pieluszkę. Czy w żłobku, tam gdzie jest gromadka dzieci, też tak będzie? Warto więc pytać, czy przynajmniej na początku mama będzie mogła spędzać czas z dzieckiem, by zdążyło się zapoznać z nowym otoczeniem pod czujną jej czujną opieką.
Zmiana rytmu dnia – niemowlę, które jest w domu drzemie wtedy kiedy ma na to ochotę – w zależności od wieku: czasem są to 3 drzemki w ciągu dnia, czasem 5 krótszych, czasem nawet 7, bez ustalonych pór w ciągu dnia. W życiu niemowlaka bywają też takie dni, kiedy jest marudny, ale nie potrafi zasnąć. Wtedy mama, która jest tylko dla niego, odkłada swoje zajęcia i cały czas poświęca dziecku. W żłobku takiej możliwości nie ma, jedna opiekunka zazwyczaj zajmuje się więcej niż jednym dzieckiem. Poza tym w niektórych żłobkach, warunkiem przyjęcia do placówki jest już „uregulowany” tryb życia z drzemkami o wyznaczonych porach dnia. Szukając żłobka warto więc pytać, ile osób będzie zajmowało się daną grupą dzieci oraz jak jest rozwiązany czas drzemek.
Obawa przed chorobami – małe dzieci, które nie mają jeszcze w pełni wykształconej odporności, przebywające w większej grupie osób niż w domu, są bardziej narażone na sezonowe infekcje i choroby wieku dziecięcego. Dobrze jest zapoznać się z regułami obowiązującymi w danej placówce - jak długo po chorobie dziecko powinno jeszcze zostać w domu, czy może przychodzić z niewielkim katarem itp.
Zmiana jedzenia – mama, która ma komfort opieki nad dzieckiem przez pierwsze 3 lata, może rozszerzać dziecku dietę we własnym tempie oraz dłużej karmiąc piersią. W chwili oddania dziecka do żłobka ta możliwość jest znacznie ograniczona. Poza tym w domu, mama może wybierać różne metody wprowadzania nowych potraw, np. stosując BLW, czyli podając dziecku potrawy o różnej konsystencji i stopniu przetworzenia. W żłobku maluch musi przystosować się do panujących tu reguł. Warto także zapytać czy żłobek jest w stanie zapewnić odpowiednią dietę jeśli dziecko wykazuje nietolerancje lub alergie pokarmowe.
Rozwój w innym tempie – trudno powiedzieć, czy w lepszym czy gorszym, ale w grupie prawdopodobnie będzie mniej miejsca na indywidualność. Mimo wszystko większość dzieci świetnie odnajduje się między rówieśnikami, w naturalny sposób obserwując i naśladując różnorodne zachowania społeczne – dzielenie się zabawkami, korzystanie z nocniczka, przytulanie do opiekunki, pierwsze próby samodzielnego ubierania (w najstarszej grupie).
Zapadła decyzja o posłaniu dziecka do żłobka. Jak się więc do tego wydarzenia jak najlepiej przygotować oraz co powinna zawierać wyprawka do żłobka?
Przygotowaiśmy listę potrzebnych akcesorów, które w żłobku moga się okazać niezbędne:
Zapasowe ubranka: czyli zestaw ubranek potrzebnych na zmianę. Najmniejszym dzieciom przydadzą się półśpiochy, body i kaftaniki - świetne dwupaki półśpiochów dla chłopca i dla dziewczynki proponuje sklep 5.10.15. Natomiast dziewczynkom i chłopcom ze starszej grupy potrzebne będą bluzki z długim i krótkim rękawem, majteczki, spodenki dla chłopca i spodnie dla dziewczynki, skarpetki (wersja dla dziewczynki) sweterki oraz bluzy dresowe. Co powiecie na bluzeczki dla dziewczynek z ulubionym motywem jednorożca?
Do leżakowania: w żłobku dzieci leżakują, potrzebna będzie więc piżamka -a najlepiej 2 komplety, pościel oraz własna mała poduszka, kocyk.
Buty na zmianę - żłobkowicze, którzy już samodzielnie chodzą, a nawet biegają, będą potrzebowali kapci na zmianę oraz worków do ich przechowywania. Bardzo ładne modele kapci dla chłopców i dziewczynek można kupić w sklepie 5.10.15.
Artykuły higieniczne - wszystkie dzieci, i maluszki i te nieco starsze, dobrze jest także wyposażyć we własne: kubki, pastę do zębów i szczoteczki do zębów, mydło, chusteczki higieniczne, bawełniane ręczniki, ręczniki do rąk oraz szczotki do włosów. Dzieci które korzystają z pieluszek powinny mieć w swojej szafce zapas pieluszek, swój podkład do przewijania i sprawdzony krem do pupy (często dzieci mają alergie na popularne kosmetyki dlatego warto wyposażyć maluszka w ten wypróbowany).
Akcesoria - smoczek, śliniak, butelka na mleko – także przydadzą się najmłodszym
Czasem zdarza się, że rodzice skomponują wyprawki do żłobka składające się z bardzo podobnych lub identycznych rzeczy. Warto je w takim razie podpisywać, aby się nie pomyliły – dobrym rozwiązaniem są wszywki i naklejki.
Partnerem artykułu jest 5.10.15.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.